Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?


Elektrochemiczny cz półprzewodnikowy? Najczęściej zadawane pytanie dotyczące wyboru alkomatu. Czym się kierować, jakie są podstawowe różnice pomiędzy alkomatami.

 

Zacznijmy od podstaw.

Alkomaty najczęściej dzielone są na dwa typy – alkomat półprzewodnikowy oraz alkomat elektrochemiczny i jest to podstawowy podział mający wpływ zarówno na skuteczność jak również cenę. Należy jednak sprawę trochę naprostować. Otóż podstawową różnicą oddzielającą jeden typ od drugiego są sensory i na nich należy się skupić podczas wyboru alkomatu odpowiedniego dla naszych wymagań.

Sensory elektrochemiczne – bo tak  fachowo nazywa się czujnik zastosowany w alkomatach elektrochemicznych - z zasady cechuje się większą dokładnością od alkomatów z sensorem półprzewodnikowym. Jest to podstawowa różnica pomiędzy odmianami alkomatów.

Zasadnicza różnica pomiędzy sensorami ma pełne odzwierciedlenie w wynikach pomiaru. Aby wyjaśnić w jaki sposób alkomat przetwarza otrzymane próbki na wyniki należy spojrzeć na jego konstrukcję.

Warunki pracy oraz sposoby działania poszczególnych sensorów różnią się od siebie ze względu na zastosowane w nich technologie  - poniżej przedstawiamy sposoby ich działania

Sensor półprzewodnikowy – wynik otrzymujemy na skutek utleniania się alkoholu na powierzchni  elektrody co następnie powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. Rezystancja zmienia się proporcjonalnie do zawartości alkoholu w otrzymanej dawce (po dmuchnięciu). Rozwiązanie to ma jedną podstawową wadę – potrzebuje bardzo czystej dawki, w przeciwnym razie wynik pomiaru może być zaburzony.  Chodzi m.in o zawyżanie wyników osoby która pali tytoń, stosuje leki dla diabetyków itp. Ponieważ nikotyna, węglowodory oraz aceton wpływa na nieprawidłowy wynik pomiar – najczęściej go zawyżając. Przykładowy alkomat z sensorem półprzewodnikowym

 

Sensor elektrochemiczny – Wynik otrzymywany jest w wyniku utleniania się etanolu przez związki chemiczne na potencjale elektrody w efekcie czego alkohol przekształca się w kwac octowy uwalniając elektrony co powoduje powstanie elektryczności (prąd o niskim napięciu) W tym przypadku o wyniku przesądza wysokość napięcia prądu elektrycznego na potencjale elektrody – im wyższe stężenie alkoholu – tym wyższy produkt uboczny w postaci kwasu octowego a więc wyższe napięcie prądu. Ten sposób eliminuje ryzyko zawyżania wyników przez związki nikotyny itp. Przykładowy alkomat z sensorem elektrochemicznym

 

W zależności od priorytetów. Oba rozwiązania są dobre, lecz do różnych zastosowań.

Dla przykładu – osoba mająca niewielką styczność z alkoholem, jest osobą niepalącą oraz nie stosuje leków dla cukrzyków z powodzeniem może wykorzystywać alkomat półprzewodnikowy  natomiast alkomat ten nie sprawdzi się w przypadku np. Osób palących tytoń.  

Wady i zalety.

Największą zaletą alkomatu półprzewodnikowego jest rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Osobom który poszukują wyższej jakości polecamy jednak zakup alkomatu elektrochemicznego ze względu na większe bezpieczeństwo stosowania w różnych warunkach. Dodatkowo cechuje się on wyższą wytrzymałością.

Zastosowanie komercyjne oraz alkomaty policyjne.

Alkomaty stosowane przez policję posiadają z regóły czujniki elektrochemiczne o nowoczesnej budowie (najnowsze generacje czujnika elektrochemicznego) lub spektrofotometryczne  (wykorzystujące spektra podczerwieni). Cechują się one największą dokładnością oraz możliwościami dokonywania pomiarów również w trybie pasywnym (przesiewowym) a więc bez obowiązku dmuchania w ustnik (wysoka czułość sensora)

 

Niezależnie od wybranego typu każdy alkomat należy poddać kalibracji w trakcie użytkowania. Tutaj również  znajdziemy różnice pomiędzy sensorami. M.in w ilościach prawidłowych pomiarów oraz odstępu czasowego  od rozpoczęcia użytkowania

Kiedy kalibrować alkomat? Alkomaty z sensorem półprzewodnikowym należy kalibrować co 100-300 pomiarów w zależności od modelu lub po upłynięciu okresu  maksymalnie 6 miesięcy od rozpoczęcia użytkowania. Jest to gwarancja prawidłowej pracy sensora. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym należy kalibrować co mniej więcej 500 pomiarów lub po upłynięciu 12 miesięcy od rozpoczęcia użytkowania.

Pamiętaj że alkomat źle skalibrowany nie wskazuje prawidłowego wyniku, a więc nie spełnia należycie swojej roli!

 

Podsumowując różnice oraz możliwości a także ograniczenia można wystosować następujące wnioski:

- Alkomat elektrochemiczny idealnie dostosowany jest do częstej pracy zarówno dla osób palących jak i nie palących. Pomiar nie zostanie zawyżony ze względu na sposób dokonywania pomiaru. Jest również dobrym rozwiązaniem dla zastosowań komercyjnych (np. Badanie pracowników) w tym wypadku warto szukać alkomatu z możliwością dokonania pomiaru przesiewowego (np. Amii Alcoblow lub Alkohit x50)

- Alkomat półprzewodnikowy to rozwiązanie idealne dla osób niestosujących leków dla cukrzyków, niepalących. Alkomat ten z zasady powinien być urządzeniem osobistym a dokonywane próby powinny być dokonywane w odpowiednim czasie od spożywania posiłków (min 10 minut).  Rozwiązanie dobre ze względu na niską cenę.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze starannie wyselekcjonowanymi produktami w tej kategorii - Alkomaty