Fotoliki dziecięce


Foteliki samochodowe dla dzieci to wybór bardzo trudny. Dla rodziców najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo dziecka. Wiadomo również ,że narodziny dziecka oraz jego utrzymanie jest bardzo kosztowne. Tak więc bardzo często zadawane sobie pytanie przy zakupie to „Czy najdroższe foteliki są najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Poniżej propozycja Alcatras dla rodziców. Foteliki HEYNER to mało znany produkt na rynku, jednak dzięki pracy zespołu badawczego na pewno jest to ciekawa alternatywa dla najdroższych rynkowych hitów.

Jak sprawdzić fotelik samochodowy oraz czym mierzone jest bezpieczeństwo dziecka w podróży.

Fotelik dziecięcy

Przede wszystkim należy kierować się wiekiem oraz wagą dziecka. Istnieje specjalny podział,  ułatwiający poszukiwania już na starcie. Podział ten, posiadający kategorie wagowe dzieci przedstawia się następująco:

  • foteliki samochodowe 0-13 kg
  • foteliki samochodowe 9-18 kg
  • foteliki samochodowe 9-36 kg
  • foteliki samochodowe 15-36 kg

Podział ten powstał w celu ułatwienia rodzicom wybór odpowiedniego dla nich produktu.

Dla rodziców, zwłaszcza na początku rodzicielstwa wybór odpowiedniego produktu najczęściej zabiera dużo czasu. Ze względu na ogromny wybór produktów na rynku. Szczególnie polecamy zwrócić uwagę na testy bezpieczeństwa fotelików samochodowych wykonywanych przez TUV oraz ADAC. Dodatkową sprawą jest posiadanie przez produkt certyfikatu ECE R44, będący informacją o dopuszczeniu fotelika do obrotu na terenie UE. Warto zwrócić uwagę iż certyfikat ten wystawiany jest jedynie bezpiecznym produktom.

Testy fotelik dziecięcy

Badania bezpieczeństwa. Najbardziej miarodajny system sprawdzania bezpieczeństwa przewożenia naszych pociech.

testy foteliki dziecięce

Badania ADAC, czyli czołowego światowego organu testującego bezpieczeństwo drogowe są najbardziej miarodajne. To ADAC nadaje gwiazdki bezpieczeństwa wszystkich samochodom, które są wyznacznikiem bezpieczeństwa. Takiego doświadczenia nie warto pomijać również ze względu na fakt iż foteliki samochodowe testowane przez towarzystwo ADAC nie są sponsorowane przez producentów fotelików. To ADAC wybiera które produkty chce przetestować i wykonuje niezależne testy, wystawiając oceny. Dzięki temu wiemy który producent otrzymał wysokie noty przy teście a które produkty są wręcz niebezpieczne, pomimo posiadanych certyfikatów.  Foteliki Heyner otrzymały średnią ocenę 4,2 , co oznacza iż bezpieczeństwo zostało określone jako dobre. W tym przedziale cenowym ciężko znaleźć podobny wynik u producentów.

TUV – czyli niemieckie towarzystwo mające na celu badania produktów pod kątem ich bezpieczeństwa. Foteliki Heyner zostały również przebadane przez ten podmiot oraz otrzymały wynik końcowy oceną DOBRĄ. Co bezpośrednio świadczy o wysokim bezpieczeństwie oferowanym przez foteliki samochodowe HEYNER. 

OAMTC – niezależne austriackie centrum testowe, działające w obszarze badań nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wykonuje niezależne testy na poziomie znanym jedynie ADAC oraz TUV. Przeprowadzane przez nich testy to nie tylko laboratoryjne testy zderzeniowe, lecz również przeciążeniowe oraz pasywne. Fotelik Heyner Multiprotect Aero oraz Heyner Maxiprotect Aero, jako jedyne badane przez ten organ otrzymały ocenę DOBRĄ. Co również potwierdza bezpieczeństwo oferowanych przez niemiecką firmę Heyner/Capsula produktów.

Testy fotelik dziecięcy

Drugim najważniejszym kryterium poza bezpieczeństwem jest łatwość jego użytkowania. W tym celu producenci samochodów utworzyli standard ISOFIX. Czy jest to rozwiązanie idealne? Niestety nie.

Standard isofix posiada większość nowych samochodów. Niektóre z nich posiadają te mocowanie jedynie w opcji. Dodatkowo część pojazdów starszych nie posiada tego mocowania, co oznacza że nie uda się zamontować takiego fotelika bezpiecznie. W tym celu firma HEYNER GERMANY opatentowała system 1-2-3 Fix, umożliwiający zamocowanie fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa, w które wyposażone są wszystkie samochody osobowe produkowane od 1983 roku (w Polce) czyli w ogólnym rozrachunku 99% wszystkich samochodów aktualnie poruszających się po drogach. Również inni producenci oferują mocowania konkurencyjne dla ISOFIX, jednak propozycja fotelików Heyner z systemem 1-2-3 FIX posiada cechy najłatwiejszego systemu. Dodatkową zaletą tego typu uchwytu jest bardzo łatwe wyjęcie fotelika i przełożenie go do drugiego samochodu.

Rodzicu, pamiętaj że jeden fotelik może nie wystarczyć. Należy kontrolować wagę dziecka, gdyż każdy fotelik z poszczególnych kategorii wykorzystuje technologię chroniącą dziecko najlepiej właśnie w tym przedziale wagowym.

Testy fotelik dziecięcy isofix

Jest to ważne w głównej mierze w fotelikach pierwszych – czyli 0-13 kg. Powyżej tej wagi dziecko nie posiada odpowiedniej ochrony podczas zderzenia. Może również z łatwością wypiąć się z pasów, czyli zrobić coś co dzieci uwielbiają. Warto zwrócić uwagę na grupę fotelików 9-36 kg, gdyż są to z reguły droższe foteliki, jednak nie potrzebują tak częstej wymiany. W tym przypadku fotelików samochodowych 9-36 kg często pojawiają się głosy sceptyków – „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego” – lecz są produkty w tym przedziale oferujące równie dobre bezpieczeństwo dziecka co poszczególne produkty z grupy 9-18 oraz 15-36 kg. Za przykład w tej kategorii należy wziąć fotelik samochodowy Heyner Multiprotect Aero  posiadający wynik badań ADAC na poziomie 4,2 (GUT – DOBRY) oraz szereg certyfikatów bezpieczeństwa TUV, OAMTC, KBA, MPA. Wszystkie z wynikiem dobrym. Oznacza to że dziecko chronione jest w ten sam sposób począwszy od 9 kg aż do 36 kg wagi ciała.

Cena nie jest wyznacznikiem. Produkty dużo droższe nie koniecznie mogą chronić nasze dziecko najlepiej. Dlatego organizowane są rankingi fotelików (z każdym rokiem) Znajdą Państwo taki ranking w następnym wpisie dotyczącym fotelików samochodowych.